Departmental Committees

  • C. Scott Browning
  • Paul Brumer
  • Al-Amin Dhirani
  • Bob Morris (Chair)
  • Jumi Shin
  • Myrna Simpson
  • Stefanie Steele (staff)
  • Michael Thompson
  • Mitchell Winnik
  • Andrei Yudin
  • Grace Flock (Co-Chair)
  • Cynthia Goh
  • Rebecca Jockusch
  • Mark Lautens (Co-Chair)
  • Barb Morra
  • Sophie Rousseaux
  • Linda Scott (staff)
  • Dwight Seferos
  • Dvira Segal
  • Datong Song
  • Keish Cokely (staff)
  • Al-Amin Dhirani
  • Barb Morra
  • Hui Peng
  • Sophie Rousseaux
  • Jeremy Schofield (Chair)
  • Dwight Seferos
  • Datong Song
  • Ruby Sullan
  • Xiao-an Zhang
  • Rob Batey (Chair)
  • Jonathan Abbatt
  • Alán Aspuru-Guzik
  • Jessica D'eon
  • Andy Dicks
  • Cynthia Goh
  • Voula Kanelis
  • Eugenia Kumacheva
  • Mark Lautens
  • Dwayne Miller
  • Jennifer Murphy
  • Mark Nitz
  • Scott Prosser
  • Dwight Seferos
  • Dvira Segal
  • Douglas Stephan
  • Mark Taylor
  • Gilbert Walker
  • Frank Wania
  • Aaron Wheeler
  • Rob Batey (Chair)
  • *Committee TBA
  • Chirag Apte (Organic Representative)
  • Rob Batey (Chair)
  • Grace Flock (staff)
  • Connor Flynn (Analytical Representative)
  • Harsimran Garcha (UTM Representative)
  • David Ross Hall (Environmental Represenative)
  • Qusai Hassan (UTSC Representative)
  • Yuju Kim (Biological Representative)
  • Presley Macmillan (representing grads who have cross-appointed supervisors)
  • Tyler Ross McDonald (Davenport Building Representative)
  • Cher-Tian Ser (Theory Representative)
  • Stefanie Steele (staff)
  • Gary Tom (Lash Miller Building Representative)
  • Azalea Uva (Materials Representative)
  • Francisco Yarur (Physical Representative)
  • Jason Yeung (Inorganic Representative)
  • Anthony Yong (MSc Representative)
  • Laura Curiale (staff)
  • Jen Murphy (Chair - 2021)
  • Alana Ogata
  • Scott Prosser (UTM Rep)
  • Sophie Rousseaux (Fall)
  • Jeremy Schofield
  • Myrna Simpson (UTSC Rep)
  • Datong Song
  • Mark Taylor (Chair - 2022)
  • Helen Tran
  • Anna Liza Villavelez (staff)
  • Alex Voznyy
  • Gilbert Walker
  • Andrew Woolley
  • Grace Flock (staff)
  • Dan Haves (staff)
  • Artur Izmaylov
  • Ron Kluger (Co-Chair)
  • Mima Staikova
  • Rouben Tchakhmakhtchian (Co-Chair)
  • Rob Batey
  • Scott Browning
  • Darcy Burns (co-chair)
  • Grace Flock
  • John Ford
  • Maxim Gorlenko (co-chair)
  • Nasrin Manouchehri
  • Chrisopher Major (student)
  • Jack O'Donnell
  • Loise Perruchoud (sessional)
  • Linda Scott (staff)
  • Jeff Shirtliff-Hinds
  • Mike Thompson
  • Christine Widner
  • John De Backere
  • Al-Amin Dhirani
  • Madeline Gerbig
  • Dan Haves (staff)
  • Rebecca Jockusch
  • Dwayne Miller
  • Barb Morra (Chair)
  • Kris Quinlan
  • Stefanie Steele (staff)
  • David Stone
  • Nicole Treston (staff)
  • Jon Abbatt
  • Jik Chin
  • Susha Chulliparambil (staff)
  • John DeBackere
  • Jess D’eon
  • Andy Dicks (Chair)
  • David Dubbins (Pharmacy)
  • Madeline Gerbig (staff)
  • Kris Kim (UTSC)
  • Mark Nitz
  • Paul Piunno (UTM)
  • David Stone (Fall)
  • Nicole Treston (staff)
  • Mark Wilson
  • Mitch Winnik